Jakie drewno zastosować w łazience?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie drewno zastosować w łazience?
Aranżacja wnętrz

Drewniane fronty mebli łazienkowych oraz półki na ręczniki i akcesoria wyglądają bardzo stylowo. Biorąc pod uwagę, że popularny skandynawski, ekologiczny i rustykalny styl wykorzystują fakturę drewna, jako akcentu, powstało pytanie: czy to rozsądne rozwiązanie aby wykorzystać drewno w łazience?

Materiał ten nie jest bardzo odporny na wilgoć, ma skłonność do pęcznienia, i pękania. Jednak drewniane statki i wyposażenie saun sugerują, że wpływ wilgoci na drewno jest do rozwiązania. Jaki rodzaj drewna wybrać i jak go chronić lub czy nadal warto rozważać inne alternatywy?

Łazienka wykonana z drewna

Nawet w łazience poziom wilgotności może być inny. Jedno to umieszczenie w tak zwanej mokrej strefie, czyli bezpośrednio przy wannie lub pod prysznicem, gdzie materiał stale dostaje wodę. Inne to odległe od obszaru źródeł wody. Istnieją również opcje umieszczania drewnianych przedmiotów w pobliżu wanny i umywalki, gdy krople wody mogą od czasu do czasu dostać się na powierzchnię, ale wilgotność powietrza jest nadal wysoka.

W pierwszym przypadku zamiast drewna zaleca się stosowanie ceramiki lub tworzywa sztuczne. Ale są gatunki drzew, które mogą wytrzymać wysoką wilgotność: dąb, jesion, orzech brazylijski, buk i wiąz. Spośród nich można nawet zrobić wannę lub umywalkę.

Drewno, które ma niższą ochronę przed wilgocią, ale czuje się dobrze z wodą i parą:

  • Bambus
  • Korek
  • Merbau
  • Mahoń
  • Teak
  • Modrzew
  • Cedr

Zaleca się umieszczenie pozostałych rodzajów drewna w bardziej suchych warunkach.

Alternatywy dla drewna

Najbardziej niezawodne w łazience są przedmioty z litego drewna. Ale taki materiał jest bardzo drogi. Po pierwsze, z litego drewna można wykonać tylko fronty meblowe, to pozwoli zaoszczędzić pieniądze kosztem ilości materiału. Po drugie, można użyć specjalnego odpornego na wilgoć MDF.

Płyty wiórowe i płyty pilśniowe są również odpowiednie i są nawet tańsze, ale są mniej odporne na wilgoć, nie mogą być stosowane w bezpośrednim sąsiedztwie strefy mokrej. Często meble z niedrogiego materiału pokryte są okleiną, ale z brakiem wentylacji, od spadku wilgotności i temperatury, fornir szybko pęka i zaczyna odchodzić.

Pielęgnacja drewna

Bez względu na to, które drewno jest używane w łazience, jego pielęgnacja ma pierwszorzędne znaczenie. Meble, materiały i akcesoria specjalnie zaprojektowane do łazienki są wytwarzane w fabryce, a w domu wymagają tylko właściwej konserwacji.

Najpopularniejszą metodą jest lakier odporny na wilgoć. Ta powłoka służy, jako niezawodna ochrona zewnętrzna, ale jakiekolwiek uszkodzenie powierzchni umożliwia przenikanie wilgoci do wnętrza. Pod tym względem inny sposób to impregnacja, posłuży, jako dodatkowa ochrona.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji drewna w łazience

Jeśli woda dostanie się do dowolnego drewnianego przedmiotu, należy wytrzeć go suchą szmatką tak szybko, jak to możliwe. Warunkiem utrzymania drewna w łazience jest doskonała wentylacja. Aby meble pozostały dłużej w dobrej formie, zaleca się ponowną impregnację lub lakierowanie, co 3-5 lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*