Z czego zbudować podjazd. Porady i inspiracje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Z czego zbudować podjazd. Porady i inspiracje
Budowa domów

Artykuł sponsorowany

Budowa podjazdu do garażu tylko z pozoru wydaje się prostym przedsięwzięciem. Zanim rozpoczną się prace, czeka Cię szereg decyzji, w tym na przykład wybór materiału, z którego zostanie on wykonany.

Jak zrobić podjazd do garażu? Jaki materiał wykorzystać?

Podjazd do garażu to element domu, o który warto zadbać. Koniecznie trzeba dobrze przemyśleć kwestię odprowadzania wody i skonsultować to z projektantem. Często właściwy kąt nachylenia podjazdu do garażu sprawia, że problem wody dostającej się pod bramą garażową do środka nie będzie w ogóle występować. Ważną kwestią jest też wybór materiału, z którego zostanie wykonany podjazd do garażu. Opcji jest sporo. Poniżej omawiamy te najpopularniejsze.

Podjazd z kostki betonowej

Jeśli jednym z głównych aspektów, które bierzesz pod uwagę podczas wyboru materiału na podjazd do garażu, jest cena, to zdecydowanie w zasadzie znalazłeś swojego faworyta. Kostka betonowa to stosunkowo tani materiał, który dostępny jest w wielu wzorach i kolorach, zatem stworzenie nawet najbardziej fantazyjnego wzoru na podjeździe nie będzie problemem.

Pamiętaj jednak, by do budowy podjazdu wykorzystać kostkę betonową o grubości co najmniej 6 centymetrów. Jeśli Twój podjazd jest narażony na spore obciążenie, bo posiadasz ciężki samochód, którym przewozisz rzeczy o dużej masie, to zalecamy wykorzystanie jeszcze grubszej kostki betonowej. Warto też wiedzieć, że kostka betonowa jest mniej wytrzymała w przypadku oddziaływania mechanicznego niż kamień naturalny.

Podjazd z bruku klinkierowego

Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie podjazdu, ale z jakiejś przyczyny nie chcesz zdecydować się na użycie kamienia, rozważ koniecznie położenie bruku klinkierowego. Ten materiał jest droższy niż kostka betonowa, jednak jest zdecydowanie bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, jest też mało nasiąkliwy i nie jest śliski. Co ciekawe, bruk klinkierowy może mieć też nieregularną, szorstką fakturę, dzięki czemu nawet sporych rozmiarów podjazd, który zostanie wyłożony tym materiałem, nie będzie nudny i nie uzyskamy efektu wielkiej plamy zamiast podjazdu.

Podjazd z kamienia naturalnego

Podjazd do garażu wykonany z kamienia naturalnego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest estetyczny i ładny. Wygląda naturalnie, pięknie komponuje się z aranżacją przydomowego ogrodu czy trawnika, a proces starzenia dodaje mu jedynie uroku. Na podjazdy stosuje się najczęściej kostki wykonane z twardych skał takich jak granit, bazalt czy sjenit. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie ścierają się i nie niszczeją pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pamiętaj, że decydując się na podjazd z kamienia naturalnego, warto wybrać kostkę o grubości co najmniej 6 centymetrów. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na podjazd z piaskowca, jednak odradzamy to rozwiązanie, gdyż kamień ten jest dużo mniej odporny na obciążenia oraz jest bardziej nasiąkliwy niż pozostałe kamienie stosowane na podjazdach.

Z jakiego materiału wykonać podjazd do garażu?

Wymienione przez nas materiały to oczywiście tylko niewielki procent możliwości. Wybór materiału na podjazd jest bardzo szeroki i wymienić należałoby jeszcze choćby podsypkę, płyty betonowe, płyty ażurowe czy kruszywo. Jednak omówione przez nas materiały są najczęściej wybierane do budowy podjazdu i trzeba przyznać, że sprawdzają się bardzo dobrze.

Zdj. główne: ArtisticOperations/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*