Stare meble w nowym wydaniu – na co zwrócić uwagę przy renowacji?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Stare meble w nowym wydaniu – na co zwrócić uwagę przy renowacji?
Meble

Meble są nie tylko częścią wnętrza. Stół, szafa czy sofa mogą być czymś więcej, niż tylko przedmiotami. Dla wielu osób meble mają znaczenie sentymentalne; ulubione krzesło dziadka, komoda babci, stół, przy którym siedziało się całą rodziną. Niemal w każdym domu można znaleźć stary mebel „z duszą”. Czasem w ogóle nie pasuje on do reszty, ale szkoda go wyrzucać. W tym artykule zebraliśmy przydatne informacje dotyczące renowacji mebli. Na co zwrócić uwagę, by móc cieszyć się starymi meblami w nowym wydaniu?

Odnawianie mebli – jak stworzyć arcydzieło?

W dobie konsumpcji wiele osób pozbywa się starych rzeczy. Można jednak postarać się przywrócić ich dawny blask poprzez odpowiednią renowację. Oto podpowiedź, jak to zrobić.

Etap przygotowawczy

Zacznijmy od przygotowań. Sam proces renowacji nie toleruje pośpiechu, dlatego szczególnie ważne jest dokładne przygotowanie wszystkich narzędzi potrzebnych do pracy.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni mebla. Można to zrobić za pomocą zwykłej, namoczonej gąbki z mydłem. Warto jednak wybrać do tego wodę mineralną i mydło naturalne. Ten etap jest szczególnie ważny i należy wykonywać go dokładnie, tak, aby oczyścić każdy zakamarek. Zwłaszcza jeśli mebel ma rzeźbienia, kręcone okucia i skomplikowany kształt. Aby łatwo pozbyć się brudu z trudno dostępnych miejsc, użyj szczoteczki do zębów lub sztywnej szczotki. Jeśli na powierzchni są uporczywe plamy, weź papier ścierny i wytrzyj nim te miejsca tak delikatnie, jak to możliwe. Nie pocieraj zbyt energicznie, ponieważ spowoduje to uszkodzenie drewna i utrudni regenerację przedmiotu. Następnie pozostaw mebel w spokoju na kilka godzin, aby dobrze wysechł.

Kolejnym etapem jest odbudowa zniszczonych elementów. Przygotuj się na to, że może nie być łatwo znaleźć zamiennik, np. zniszczonego uchwytu. Najprawdopodobniej będziesz musiał albo wymienić wszystkie uchwyty, albo samemu uzupełnić brakujące. Może to wymagać od Ciebie nie tylko czasu i wysiłku, ale także praktycznych umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami.

Następnym krokiem jest pozbycie się starego wykończenia powierzchni i nałożenie nowego. Do usuwania lakieru i farby używaj rozpuszczalników z chemiczną bazą i papieru ściernego. To zajmie dużo czasu, ale nie powinieneś przyspieszać tego procesu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Meble Ocalone (@meble_ocalone)

Malowanie i lakierowanie

Gdy już pozbędziesz się starego lakieru i farby, pomyśl o tym, jak ma wyglądać nowa wersja mebla. Użyj farby, bejcy lub folii. Obecnie istnieje wiele rodzajów bejc do drewna różnego gatunku. Jeśli zdecydujesz się na farbę, najlepiej wybrać model z akrylową bazą. To właśnie ten rodzaj powłoki nada piękny odcień nowemu przedmiotowi, a także pomoże chronić drewno.

Podstawowe techniki renowacji

Nie musisz malować starego krzesła, komody czy szafy, możesz użyć innych technik, aby odnowić ulubiony mebel.

Decoupage

Jest to metoda zdobienia powierzchni za pomocą aplikacji. Ten sposób jest idealny do ukrywania defektów powierzchni mebli drewnianych. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne trójwarstwowe serwetki, klej i lakier.

Malowanie

Pięknie pomalowane meble nie tylko podkreślą wyjątkową atmosferę Twojego domu czy mieszkania, ale także opowiedzą o Twoim artystycznym kunszcie i kreatywności. Wszystko, czego potrzebujesz, to farby, pędzle i odrobina wyobraźni.

Licowanie

Dość pracochłonny, ale bardzo skuteczny sposób odnawiania mebli. Polega na przyklejeniu nowej warstwy forniru i odpowiednim jej zabezpieczeniu.

Jak widać, stare meble można odrestaurować na różne sposoby: ukryć ich wady lub całkowicie odnowić ich wygląd. Rekonstrukcja będzie wymagała od Ciebie nie tylko kreatywnego myślenia i wyobraźni, ale także czasu, wysiłku, umiejętności i zdolności manualnych.

Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*