Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Adaptacje poddaszy

Poddasze należy do najciekawszych części domu. Najczęściej znajdują się tam sypialnie domowników, ale zlokalizowana tam łazienka także może być dobrym pomysłem aranżacyjnym. Architekci wnętrz podkreślają jednak, że jej zaprojektowanie i wyposażenie to spore wyzwanie. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi ograniczony metraż pomieszczenia. Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Rozsądne planowanie

W przypadku urządzania łazienki na poddaszu dobry projekt to podstawa. Bez niego łatwo o błędy, które przełożą się na ograniczenie funkcjonalności pomieszczenia. Pomysły na aranżację poddasza trzeba mieć już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Dzięki temu uniknie się kosztownych, choć nietrafionych zakupów. Niestety laikom trudno wziąć pod uwagę wszystkie aspekty urządzania łazienki na poddaszu. Pod uwagę należy bowiem wziąć takie szczegóły jak maksymalna i minimalna wysokość dachu nad wanną czy umywalką. Do planowania warto zatem zaangażować profesjonalnego architekta wnętrz, chociażby po to, by ocenił pomysły swoich klientów i przestrzegł przed najczęściej popełnianymi błędami.

Mała łazienka na poddaszu

W wielu domach łazienka na poddaszu nie jest główną, a jedynie dodatkową opcją dla domowników. To praktyczne rozwiązanie na przykład wówczas gdy na najwyższym piętrze domu znajdują się wspomniane sypialnie bądź chce się mieć łazienkę tylko dla siebie, goście nie mają tam wstępu. W przypadku małego pomieszczenia na poddaszu paradoksalnie to wanna może okazać się lepszym pomysłem. Generalnie do małych łazienek polecane są raczej prysznice, ale w wnętrzach ze skosami jest nieco inaczej. Wystarczy bowiem wybrać nowoczesną wannę bez nóżek, aby dobrze wpasowała się także pod niskim dachem. Oczywiście w przypadku każdej łazienki zlokalizowanej na poddaszu konieczne jest indywidualne podejście do aranżacji. Pod uwagę należy bowiem wziąć takie czynniki jak liczba spadów, kąt dachu czy wysokość podtrzymującej go ścianki kolankowej. W małej łazience na poddaszu na pewno sprawdzą się jasne kolory, które ją optycznie powiększą. Dotyczy to przede wszystkim sufitu. Wstawienie okna dachowego to sposób na rozświetlenie pomieszczenia oraz oszczędność zużycia energii elektrycznej.

Duża łazienka na poddaszu

Większe pomieszczenie to naturalnie szersze możliwości pod względem aranżacji. Posiadacze takich łazienek mogą sobie pozwolić na wstawienie zarówno sporej wanny, jak i w pełni komfortowego prysznica. Co więcej, duże pomieszczenie łatwo podzielić za pomocą dodatkowych ścianek. Wówczas w łazience nie widać spadu dachu, a stworzone w ten sposób przestrzenie to idealne schowki. Aranżując dużą łazienkę na poddaszu, należy jednak pamiętać o unikaniu ciemnych kolorów na suficie. Przytłaczają pomieszczenie ze skośnym dachem, więc należy stosować je z umiarem. Dobrze sprawdzą się natomiast na podłodze oraz w charakterze dodatków do wyposażenia. W miarę możliwości opłaca się też montować w dachu okna łazienkowe. Poza wpuszczeniem naturalnego światła pozwolą utrzymać tam optymalny poziom wilgoci, o co trudno w łazienkach bez okien.

Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga Wiśniewska to Absolwentka Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz studiów z zakresu projektowania wnętrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*