Rodzaje gniazdek elektrycznych i ich zastosowanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rodzaje gniazdek elektrycznych i ich zastosowanie
Instalacje elektryczne

Gniazdka elektryczne, potocznie nazywane kontaktami, są istotnym elementem instalacji elektrycznej budynku. Przeczytaj, jakie rodzaje gniazdek wyróżniamy i jakie parametry warto sprawdzić przy ich zakupie.

Gniazda elektryczne to ważna część tzw. osprzętu elektroinstalacyjnego, która umożliwia przyłączenie różnego rodzaju odbiorników do źródła energii elektrycznej. Na rynku wyróżniamy m.in.: modele podtynkowe, natynkowe, blatowe, narożnikowe, z przesłonami styków dla ochrony przed dziećmi czy z podwyższonym poziomem szczelności do stosowania na zewnątrz i instalacji wewnątrz wilgotnych pomieszczeń.

Gniazdka podtynkowe

W lokalach użytkowych i budynkach mieszkalnych bardzo często stosuje się gniazda podtynkowe ze względu na walory estetyczne tego rozwiązania. Puszka, w której znajdują się przewody, zostaje umieszczona pod powierzchnią tynku, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas użytkowania sprzętu. Jeśli w Twoim domu przebywają dzieci, warto zainwestować w model wyposażony w uziemienie i przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do kontaktu innych przedmiotów niż wtyczka. Przy zakupie gniazdka elektrycznego warto sprawdzić jakość wykonania, to, czy model spełnia normy bezpieczeństwa, materiały użyte do produkcji oraz kolor i design produktu, tak aby gniazdo pasowało do pozostałych elementów we wnętrzu.

Modele natynkowe

Gniazda elektryczne natynkowe są wygodne i szybkie w montażu, co sprawia, że wiele osób decyduje się na wybór tego modelu. Gniazda prądowe natynkowe występują w wariantach przeznaczonych zarówno do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W przypadku instalacji na zewnątrz należy upewnić się, że bezpieczeństwo gniazda jest potwierdzone certyfikatem IP44 lub IP55. Dodatkowo warto zainwestować w model wyposażony w klapkę, który jest bardziej hermetyczny i zapewnia większą szczelność oraz ochronę przed pyłem, wnikaniem wody czy warunkami atmosferycznymi.

Gniazda blatowe

Kontakty blatowe są najczęściej stosowane w lokalach biurowych i mieszkalnych. Dzięki wpuszczeniu gniazdek elektrycznych w blat możliwa jest wygodniejsza praca w biurze czy przygotowywanie posiłków w kuchni. Hurtownia elektryczna, która jest dobrze zaopatrzona, powinna mieć na wyposażeniu gniazda blatowe z uziemieniem pojedyncze lub podwójne w różnej kolorystyce, a także nowoczesne modele wyposażone w porty USB, za pośrednictwem których można szybko i bezpiecznie naładować urządzenia mobilne, takie jak smartfony, tablety, kamery czy odtwarzacze muzyki.

Ochrona przed przepięciem

Warto zainwestować również w specjalne ograniczniki, które chronią przed przepięciami powstałymi na skutek warunków atmosferycznych. Gniazda z ochroną przepięciową i kontrolną diodą LED to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w prostych i nowoczesnych wnętrzach.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*