Czy kotły C.O. można montować w łazience?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy kotły C.O. można montować w łazience?
Kotły i piece

System O.C. stanowi jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania pomieszczeń. Składa się on z wielu różnych elementów, lecz najważniejszym z nich jest urządzenie grzewcze. Jest nim najczęściej kocioł O.C., którego właściwe umiejscowienie jest niezwykle ważne. Nie każde pomieszczenie nadaje się do tego celu, więc warto zainwestować czas i energię w znalezienie najlepszego rozwiązania.

Jak działa system centralnego ogrzewania?

Ciepło wytwarzane jest wewnątrz kotła i służy do podgrzania wody. Ciecz ta jest następnie rozprowadzana do grzejników za pomocą pomp obiegowych. W ten sposób możliwe jest ogrzanie całego domu za pomocą jednego kotła. Możemy rozróżnić kilka systemów centralnego ogrzewania w zależności od metod rozprowadzania nagrzanej cieczy. Stosunkowo rzadko spotykane jest ogrzewanie grawitacyjne, gdzie przepływ wody wynika z działania siły grawitacji.

Taki system nie wymaga prądu do funkcjonowania, ale koszty instalacyjne sprawiają, że jest to mało ekonomiczna opcja. Najpowszechniejsze są systemy grzewcze, w których pompy są odpowiedzialne za cyrkulację wody. W przeciwieństwie do ogrzewania grawitacyjnego pozwalają one ogrzewać również domy wielokondygnacyjne.

Gdzie należy umieścić kocioł O.C.?

Zanim zdecydujemy się kupić kocioł grzewczy, musimy wiedzieć, gdzie go zamontujemy. Dopiero wtedy możemy wybrać odpowiednich rozmiarów urządzenie. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kotłów centralnego ogrzewania. Określają one, jakie muszą być rozmiary pomieszczenia, w zależności od rodzaju montowanego kotła. Jest kilka pokojów, w których ludzie najczęściej decydują się zainstalować kocioł O.C.

Jedną z opcji jest umieszczenie kotła wewnątrz pokoju zaprojektowanemu specjalnie do tego celu. Chodzi mianowicie o kotłownię, która zazwyczaj znajduje się daleko od pomieszczeń mieszkalnych. Oznacza to problemy w przypadku potrzeby szybkiego dostępu do kotła. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest takie urządzenie grzewcze, które można obsługiwać z każdego miejsca w domu. Dodatkową wadą jest długi czas oczekiwania na ogrzanie się wody użytkowej, która zazwyczaj wychłodzi się w rurach, zanim dotrze do kuchni lub łazienki.

Kuchnia jest kolejnym dobrym miejscem na zamontowanie kotła grzewczego. Najlepiej zdecydować się na model wiszący, który można zawiesić obok szafek kuchennych. Dzięki temu będzie lepiej komponował się z wyglądem reszty kuchni. Trzeba oczywiście pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej odległości pomiędzy kotłem oraz pozostałymi elementami kuchni. Możemy również wybrać kocioł z większym zasobnikiem, dzięki czemu nie zabraknie nam ciepłej wody niezależnie od ilości domowników.

Jeżeli głównym zadaniem kotła jest ogrzewanie wody użytkowej, to warto zastanowić się, czy nie najlepiej byłoby go umieścić w naszej łazience. Dzięki temu będzie on blisko głównych punktów poboru wody w naszym mieszkaniu. Nie będzie trzeba czekać, aż woda się ogrzeje, od razu po odkręceniu kranu uzyskamy ciepłą wodę. Do łazienki należy wybrać modele wiszących kotłów O.C.z małymi zasobnikami.

Ewentualnie ciekawą alternatywą są kotły dwufunkcyjne, które zamiast magazynowanie ciepłej wody, nagrzewają ją na bieżąco. Kluczowe jest wybranie modelu z zamkniętą komorą spalania, bo w przeciwnym razie wymagane byłoby zainstalowanie systemu umożliwiającego nawiew powietrza z zewnątrz. Wiązałoby się to ze znacznym ochłodzeniem pomieszczenia, co w przypadku łazienki byłoby szczególnie dokuczliwe.

Wybór właściwego pomieszczenia zależy przede wszystkim od wymiarów naszego mieszkania. Z podjęciem decyzji nie należy się śpieszyć, ponieważ niewłaściwa może skutkować potrzebą wymiany systemu O.C. w przyszłości. Oznaczałoby to dodatkowe koszta, których można było uniknąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*