Nowoczesne baterie kuchenne – najważniejsze wyróżniki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Nowoczesne baterie kuchenne – najważniejsze wyróżniki
Aranżacja wnętrz

W obrębie wyposażenia kuchni, niebagatelne znaczenie ma też dobór armatury, a więc w tym przypadku konkretnie baterii do zlewu. Do wyboru są obecnie naprawdę różnorodne modele. Poszczególne kwestie dotyczące ich wykonania, wpływają na aspekty estetyczne, ale także funkcjonalne. Czym powinny się wyróżniać elementy tego typu, żeby można je było zakwalifikować do nowoczesnych? 

Różne trendy wzornicze

Współczesne kuchnie, podobnie jak wiele innych pomieszczeń, aranżuje się w minimalistycznym, oszczędnym stylu. W takiej sytuacji nawet z pozoru niewielka część, taka jak bateria, odgrywa duże znaczenie względem walorów wizualnych pokoju. Z tego względu od nowoczesnej armatury wymaga się zróżnicowanego wzornictwa. Dostępne są warianty zarówno o różnej długości, jak i nawet kształcie samej wylewki. Istotny jest też aspekt kolorystyczny. Nie trzeba się już ograniczać do typowo metalicznego koloru. Popularne są wersje chromowane, ale można również znaleźć produkty białe, czarne czy w jeszcze mniej oczywistych barwach. Niektóre modele są stylizowane na dawne epoki, co wcale nie oznacza, iż same w sobie nie są dostosowane do obecnych standardów. Bardzo ważna jest natomiast szeroka gama asortymentu pod kątem kształtu i wyglądu, dzięki czemu można dopasować taki element do obranej stylistyki wnętrza. 

Wyciągana lub elastyczna wylewka

Obecnie konsumenci oczekują wygody i rozwiązań podnoszących komfort użytkowania, więc coraz częściej baterie występują z elastyczną bądź wyciąganą wylewką. Swego czasu były one domeną profesjonalnych kuchni, choćby w restauracjach, natomiast aktualnie wykorzystuje się je także w warunkach domowych. Takie warianty wiążą się z wieloma zaletami. Znacznie ułatwiają obmywanie produktów czy nawet samo mycie niektórych naczyń. Przy wersjach wyjmowanych, można z powodzeniem sięgnąć wylewką do garnka postawionego na blacie, jeżeli ten nie mieści się do zlewu, a chce się go napełnić wodą. Pewną alternatywą są opcje obrotowe, które nie są aż tak dużym ułatwieniem, lecz wciąż możliwość takiej regulacji jest pomocna. Rzadko stosuje się już natomiast stale osadzone, zupełnie nieruchome krany. 

Oszczędność wody

Na ten aspekt patrzy się już praktycznie przy wszystkich czynnościach, przy których wykorzystywana jest woda. Wynika to w dużej mierze z aspektów ekologicznych, ale także ekonomicznych. Większe zużycie tej cieczy wiąże się w końcu z wyższymi rachunkami dla danego domostwa, co będzie odczuwalne dla osoby regulującej takie zobowiązania, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Właściwie podstawą jest zatem obecnie wykorzystanie w baterii perlatora. Jest to dodatek powodujący napowietrzanie strumienia wody, co jest bardzo efektywne i znacząco zmniejsza jej zużycie. Dodatkowo większość nowego wyposażenia tego typu powstaje już w systemie mieszakowym, a nie dwuuchwytowym. W ten sposób przy okazji ustawiania temperatury, traci się znacznie mniej wody niż przy tym dość klasycznym i kiedyś powszechnym rozwiązaniu z dwoma kurkami. Jeszcze oszczędniejsze pod tym względem są modele termostatyczne. Stosuje się w nich czujnik do ustawiania temperatury oraz pokrętło do regulacji siły strumienia. W takiej sytuacji całkowicie wyeliminowany jest już problem spuszczania wody, w oczekiwaniu na uzyskanie tej odpowiednio ciepłej lub chłodniejszej. 

Dodatkowe funkcje

Najnowocześniejsze wersje posiadają również szereg dodatkowych możliwości i funkcji. Większość z nich spełnia ważną rolę, choć niektóre kładą też nacisk na efektowny wygląd urządzeń. Tak jest choćby w wariantach z podświetlanym strumieniem. Co prawda emitowany wtedy kolor światła ma przy okazji informować o tym, czy z kranu wypływa zimna czy gorąca woda, ale głównie jest to po prostu atrakcyjne wizualnie. Walory użytkowe mają natomiast baterie z przełącznikiem pomiędzy strumieniem i natryskiem. Ta druga opcja przypomina efekt, który uzyskuje się w kontekście prysznica. Przy wyborze takiej metody zużywa się mniej wody, a przy tym może to ułatwić obmycie naczyń czy choćby owoców lub warzyw.

Kolejnym rozwiązaniem, które ma podnosić wygodę i komfort są elektroniczne czujniki ruchu. Przeważnie są one umieszczone w dolnej części wylewki, dzięki czemu woda automatycznie płynie, w chwili, gdy podstawi się tam po prostu ręce. To szczególnie wygodne, w kontekście umycia zabrudzonych dłoni, którymi nie trzeba wtedy dotykać uchwytu. W niektórych modelach może być również wykorzystana technologia bezdotykowa sterowana stopą. Wtedy czujnik montuje się na dole, przy szafce kuchennej. Chętnie wybierane są także baterie filtrujące. Zmiękczają one i poprawiają walory smakowe wody kranowej, która jest wtedy gotowa do spożycia. Przy okazji można się pozbyć problemu nieestetycznych nalotów na kubkach czy tworzeniu się kamienia w czajniku. Wreszcie dość innowacyjnym rozwiązaniem są warianty zintegrowane ze specjalnym bojlerem, który umieszcza się pod spodem, w szafce pod zlewozmywak. Takie baterie posiadają oddzielny kurek, po przełączeniu którego, z kranu leje się od razu wrzątek, choćby do zaparzenia kawy czy herbaty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*