Jak dobierać moc i wielkość grzejników do wielkości pomieszczenia?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobierać moc i wielkość grzejników do wielkości pomieszczenia?
Grzejniki

Grzejniki są najczęstszym urządzeniem grzewczym, które są instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, czy publicznych i przemysłowych. Są to puste wewnątrz elementy wypełnione płynem chłodzącym. Za ich pośrednictwem energia cieplna wchodzi do pomieszczenia w celu jego ogrzewania. Wybierając grzejniki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wskaźniki techniczne.

Jeżeli wiadomo, jak obliczyć liczbę grzejników na dany pokój, potrzebni będą już tylko specjaliści w podłączaniu systemów grzewczych. Nawet prosta wymiana baterii w domu jest niemożliwa bez dokładnego obliczenia i wyboru wystarczająco skutecznych urządzeń.

Jak dobierać moc i wielkość grzejników do wielkości pomieszczenia?

Instrukcja obliczania dokładnych parametrów urządzeń grzewczych jest bardzo przydatna:

Po pierwsze, moc ogrzewania zależy od komfortu w każdym domu. Jeśli zostaną zainstalowane zbyt słabe grzejniki, to w zimnych porach roku nie będą one w stanie poradzić sobie z rosnącym obciążeniem, a zatem parametry mikroklimatu będą dalekie od optymalnych.

Po drugie, cena wysokiej, jakości grzejnika jest bardzo duża, dlatego też nie należy przepłacać za instalację niepotrzebnych projektów. Wiedząc, jak obliczyć liczbę grzejników na pokój, każdy będzie w stanie obniżyć koszty, kupując ich tyle, ile jest faktycznie potrzeba.

Wreszcie, wstępne pomyłki pozwolą wyliczyć koszty nawet na etapie planowania. Wiedząc, jak dużo ciepła jest wymagane do ogrzewania pomieszczeń, dzięki temu można wybrać odpowiedni rodzaj systemu grzewczego z kotłem, a kończąc na materiałach, z których grzejniki będą wykonane i instalowane w pomieszczeniach.

Technika obliczania mocy

Na pytanie, jak obliczyć ile grzejników jest potrzebnych na pokój, istnieje kilka odpowiedzi. W poniższej tabeli podany jest jeden ze sposobów obliczeń. Dane, te można wykorzystać w obliczeniach przybliżonych:

CHARAKTERYSTYKA POMIESZCZENIAMOC CIEPLNA NA 1M2 (W)
Pokój z jednym oknem, jeden zewnętrznie ze ścianą i wysokością sufitu nie większą niż 2,5 – 2,7 m.                                             100
Pokój z jednym oknem, dwiema ścianami zewnętrznymi i sufitami o wysokości do 3 m.120
Pokój z dwoma oknami, dwiema ścianami zewnętrznymi i sufitami o standardowej wysokości.                                            130

Ponadto, powierzchnia pokoju jest mnożona przez wartość wybraną z tabeli, a wynik jest dzielony przez przeniesienie ciepła pożądanego modelu grzejnika (w W). Wynik jest zaokrąglany w górę. Wiedząc, że potrzeba 100 metrów kwadratowych ciepła na 1 metr kwadratowy powierzchni, można łatwo obliczyć liczbę wymaganych grzejników. Dlatego najpierw trzeba dokładnie określić obszar pokoju, w którym zostaną one zainstalowane.

Konieczne jest uwzględnienie wysokości sufitu, a także liczby drzwi i okien ponieważ są to otwory, przez które ciepło ucieka najszybciej. Dlatego też bierze się pod uwagę materiał, z którego wykonane są drzwi i okna. Biorąc pod uwagę te czynniki, możliwe jest obliczenie mocy grzewczej. Szybkie obliczenie polega na pomnożeniu powierzchni pomieszczenia przez 100 watów. Ale to nie będzie dokładne. Do korekty używane są współczynniki.

Informacja o tym, jak obliczyć liczbę grzejników na pokój, jest potrzebna każdemu, szczególnie, jeśli w najbliższej przyszłości planowana jest aranżacja lub przebudowa systemu grzewczego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*